Błędny jest pogląd głoszący, jakoby porzeczki czarne były roślinami gleb ubogich

Zdaniem francuskich specjalistów rośliny te dostosowują się do różnych typów gleb, byle to były gleby żyzne i nie nadmiernie wilgotne. Najwyższe plony dają plantacje z gleb piaszczysto- gliniastych o pH 6—6,5. Istnieje także opinia, że na glebach marglistych o pH 7,5 otrzymuje się owoce czarnej porzeczki o doskonałym aromacie. Zobaczmy na koniec francuskie gospodarstwa sadownicze, w których już są, lub powstają wielkie nasadzenia porzeczek czarnych stanowiące odpowiednik naszej zblokowanej plantacji porzeczek. W 1975 r. powstała taka 50 hektarowa plantacja. Założyło ją 3 sadowników i jeden rolnik, dotychczas specjalista wyłącznie od uprawy zbóż. Odległości rzędów mają 3,5 m, zaś odstępy w rzędach 0,8 m. Przewidziany jest głównie zbiór mechaniczny przy użyciu wspomnianej wyżej maszyny francuskiej. A oto inny odpowiednik francuski naszego sadu zblokowanego. Jest nim 105 hektarowe przedsiębiorstwo należące do zrzeszenia producentów S.I.C.A. Fruit du Berry. Obejmuje ono 3 gospodarstwa, w których znaj
duje się 80 ha jabłoni, 12 ha czarnych porzeczek, 2 ha truskawek oraz 1,5 ha malin, a także 3 ha 8-letnich czereśni. W tym czereśniowym sadzie, gdzie drzewa są niskie, o koronach umieszczonych tuż nad ziemią i silnie ciętych, nie ma żadnych wycieków gumy (fot. 4). Ten sad czereśniowy składa się w 70% z odmiany Van, a zapylaczami są odmiany Hedelfińska i Marmillat. Do omawianego gospodarstwa spółkowego wprowadzono tak dużą liczbę gatunków po to, by rozłożyć zatrudnienie równomiernie w całym sezonie. Mimo to, przedsiębiorstwo to nie może sobie poradzić ze zbiorem malin, a także i ze zbiorem czereśni i zamierza zrezygnować z tych 2 gatunków. Natomiast wyniki uzyskane na 12 hektarowej plantacji porzeczek zachęciły do założenia w sąsiedztwie wspomnianej 50 hektarowej plantacji. Ta 12 hektarowa plantacja rosła początkowo w rozstawie tradycyjnej 1,75X1,75 metra. Ale ze względu na zbiór maszynowy usunięto co drugi rząd, a pozostałe rzędy zagęszczono. Ale takie dosadzanie młodych roślin, w ziemi opryskiwanej od dawna herbicydami dało złe wyniki. Dlatego w nowej plantacji rozstawa będzie wynosiła od początku 3,5 X0,8 m.

Cześć, mam na imię Katarzyna i moim hobby jest łowienie ryb. Pokochałam to zajęcie odkąd tylko pokazał mi je mój wujek. Uwielbiam też jeździć na rowerze oraz wiele innych zajęć. Na tym blogu chciałabym wam wszystko opowiedzieć!