BUGENWILLA

Bougainvillea. Znanych jest 14 gatunków pochodzących z Ameryki podzwrotnikowej, spośród których najczęściej są uprawiane dwa: B. glabra i B. spectabilis. B. glabra wyrasta do wysokości 4—5 m, pędy ma cierniste i różowoczerwone przykwiatki. B. spectabilis wyrasta wyżej niż
glabra, ma liście większe, grubsze, owłosione, kwiaty zebrane w duże wiechy, przykwiatki różowoczerwone. Wśród odmian uprawnych obydwu gatunków spotyka się rośliny o przykwiatkach: pomarańczowych, jaskra- woczerwonych, fiołkowych, czerwonofioletowych.
Bugenwilla jest rośliną lubiącą światło, rozwija się dobrze i najobficiej kwitnie przy bezpośrednim działaniu promieni słońca. Nie należy więc jej cieniować. W zimie musi przejść okres spoczynku, inaczej nie będzie kwitła. Już jesienią ograniczamy podlewanie, nie nawozimy. B. glabra powinna zimować przy temperaturze około 10°C, a B. spectabilis przy 12—14°C. Podczas okresu spoczynku B. glabra prawie całkowicie traci liście. W końcu marca, gdy wzrasta nasłonecznienie, zaczynamy podlewać obficiej, często zraszamy. W tych warunkach pnącza te zakwitają na początku kwietnia, a kwitnienie ich trwa niekiedy do października. Gdy rośliny silnie się rozrosną, należy wiosną przesadzić je do większych doniczek, do ziemi liściowej z dodatkiem ziemi kompostowej, torfu i piasku. Aby otrzymać dobrze rozgałęzione okazy, należy często uszczykiwać wierzchołki powstających pędów (u B. glabra wielokrotnie podczas lata). Bugenwilla może być latem Wystawiana do ogrodu lub na balkon, ale zawsze w miejscu jasnym, słonecznym. Rośliny te rozmnażamy przez sadzonkowanie pociętych na kawałki pędów. Na sadzonki wybieramy pędy boczne, dobrze zdrewniałe i tniemy je na długość 3—4 oczek. Zalecane jest nacinanie sadzonek wzdłuż dolnego końca. Sadzonki ukorzeniają się przy temperaturze podłoża 25—30°C.

Cześć, mam na imię Katarzyna i moim hobby jest łowienie ryb. Pokochałam to zajęcie odkąd tylko pokazał mi je mój wujek. Uwielbiam też jeździć na rowerze oraz wiele innych zajęć. Na tym blogu chciałabym wam wszystko opowiedzieć!