NASTURCJA WIĘKSZA

Tropaeolum majus. Bez nasturcji trudno wyobrazić sobie nasze ogrody i balkony. Jest ona jedną z najstarszych i najbardziej łubianych roślin. Nie zawsze są to pnącza, lecz u odmian pnących mięsiste pędy chwytają się podpór przy pomocy okrągławych lub klapowanych liści albo też zwisają; osiągają długość nawet do 3 metrów. Barwa liści jest różna u poszczególnych odmian mogą być one od żywo lub ciemnozielonych aż do prawie brązowych. Kwiaty pojedyncze lub pełne
mają kolor od czysto żółtego poprzez pomarańczowy, cynobrowy, karminowy do purpurowoczerwonego i ukazują się od czerwca do późnej jesieni. Dzięki agresywnemu zabarwieniu nie gubią się one pośród gęstwiny pędów i liści. Uprawa nasturcji jest bardzo prosta. Nasiona jej siejemy w pierwszej połowie maja wprost do gruntu, dając po 3—4 nasionka w odległości zależnej od celu uprawy, zwykle co 20—30 cm. Nasturcje rosną dobrze właściwie na każdej przeciętnej glebie. Na glebach bardzo żyznych, w miejscach zacienionych rozwijają zbyt silnie liście, i to kosztem kwiatów. Z kolei na glebach bardzo jałowych starsze liście szybko żółkną i opadają. „Łysieją” od dołu i wkrótce kończą wegetację.

Cześć, mam na imię Katarzyna i moim hobby jest łowienie ryb. Pokochałam to zajęcie odkąd tylko pokazał mi je mój wujek. Uwielbiam też jeździć na rowerze oraz wiele innych zajęć. Na tym blogu chciałabym wam wszystko opowiedzieć!