Ogórki konserwowe

Są marynatą bardzo łagodną, dlatego potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przez pasteryzację. Małe i średniej wielkości ogórki, a jeśli większe to pokrojone na 5—7 cm kawałki, umyte i osuszone układamy ciasno w słojach przystosowanych do szczelnego zamykania. Układając dodajemy do nich podobne przyprawy jak do kiszenia, a więc: koper, liście i korzenie chrzanu, majeranek, czosnek, cebulkę, liście bobkowe, ziele angielskie, pieprz, gorczycę. Oczywiście nie wszystkie, lecz tylko kilka z nich jednocześnie. Zalewamy przegotowanym z solą (lVa dkg) oraz cukrem (2Va dkg na 1 1) 1% octem (1 część 10% octu + 9 części wody). Ogórki i zalewa powinny wypełniać słoiki do
cm poniżej brzegów. Wytarte do suchości i lekko przykryte słoiki gotujemy w naczyniach z wodą przez 25 min. Pod koniec gotowania docisnąć sprężyny lub dokręcić zakrętki. Dalej postępujemy identycznie jak podaliśmy w przepisie o pasteryzacji pomidorów. Dynia w occie jest ulubioną marynatą kobiet, choć i poniektórzy mężczyźni przepadają za nią, bo słodka w miarę i pachnąca. Dojrzałą dynię myjemy, obieramy, oczyszczamy z pestek i miękiszu, kroimy w kostkę 2—3 cm, lekko obgotowujemy. Z 5% octu, cukru (50 dkg na 1 1) i goździków lub cynamonu gotujemy syrop. Do wrzącego wkładamy dynię krótko obgotowujemy, studzimy i pozostawiamy do następnego dnia. Ponownie zagotowujemy dynię w syropie, by nabrała żądanej miękkości, przekładamy do słoików, zamykamy pokrywkami lub obwiązujemy zmoczonym celofanem.

Cześć, mam na imię Katarzyna i moim hobby jest łowienie ryb. Pokochałam to zajęcie odkąd tylko pokazał mi je mój wujek. Uwielbiam też jeździć na rowerze oraz wiele innych zajęć. Na tym blogu chciałabym wam wszystko opowiedzieć!