Pnącza trwałe do ogródków

Mądrości życiowej i zmyślności pnączy Czytelnicy naszej strony „Vademecum Ogrodniczy” dowiedzieli się wiele z artykułu dra Z. Pindla. Zwrócił on między innymi uwagę na sposób tospinania się. Ta cecha posłużyła też za klucz do „poszufladkowania” bogatej grupy najpiękniejszych pnączy trwałych, które można z powodzeniem uprawiać w naszym klimacie. Jest ich wiele, pochodzą z różnych stron świata. Przedstawia je znawca drzew i krzewów ozdobnych.

GLICYNIA (słodlin)

Wisteria jest z pewnością najefektowniej kwitnącym pnączem z tej grupy. Dwa uprawiane u nas gatunki pochodzą z Dalekiego Wschodu, z Chin i Japonii. Oba mają motylkowe, nierównomiernie zabarwione, bladofioletowe kwiaty. Pachną silniej lub słabiej i są zebrane w zwisające grona. U glicynii kwiecistej W. floribunda grona stopniowo rozkwitają od nasady, u glicynii chińskiej W. sinensis są krótsze i rozwijają się prawie jednocześnie. Gatunki te można rozróżnić też po kierunku owijania się pędów pierwsza jest lewoskrętna, druga okręca się w prawo. W. floribunda ’Macrobotrys’ ma podobno kwiatostany o długości do 1 m, ale nie spotkałem tej odmiany w Polsce. Spotyka się natomiast, choć rzadko, białokwiatowe odmiany obu tych gatunków. Glicynie lubią ciepło i słońce. W surowe zimy, zwłaszcza na wschodzie Polski, mogą marznąć, bywają też z nimi inne kłopoty. Najczęściej narzekamy na opieszałość kwitnienia. Ten problem znany jest nie tylko u nas. Zasadniczo kwitną dopiero starsze rośliny, ale jeśli oczekiwanie trwa zbyt długo zaleca się coroczne cięcie krzewów dla ograniczenia rozwoju wegetatywnego (podobnie jak ü winorośli) lub skracanie korzeni, połączone z zasilaniem nawozami sztucznymi przyspieszającymi kwitnienie, np. super- fosfatem. Należy wtedy w odległości 1—1,5 m od krzewów (zależnie od ich wielkości) wykopać rowek głębokości ok. 40 cm, odcinając napotkane  korzenie, a do wybranej ziemi dodać nawozu i ponownie rowek zasypać.

Cześć, mam na imię Katarzyna i moim hobby jest łowienie ryb. Pokochałam to zajęcie odkąd tylko pokazał mi je mój wujek. Uwielbiam też jeździć na rowerze oraz wiele innych zajęć. Na tym blogu chciałabym wam wszystko opowiedzieć!