PNĄCZA Z KORZONKAMI CZEPNYMI WYRASTAJĄCYMI NA PĘDACH

Mamy tu w dalszym ciągu do czynienia z pnączami samoczepnymi, które mogą pokrywać ściany budynków i wspinać się wysoko w korony drzew, pod warunkiem jednak, że powierzchnia nie będzie zbyt gładka. Idealne są w tym przypadku pnie wysokich, starych drzew, ale znowu z wyjątkami. Widziałem na przykład bluszcz posadzony przy pniu starego płatana,
na który na próżno usiłował się wspiąć, odpadając wraz z odpadającą korą.

HORTENSJA PNĄCA — Hydrangea petiolaris

Z Dalekiego Wschodu, pnącze o podobnym zastosowaniu jak bluszcz (wysokie mury, pnie drzew), raczej do dużych parków ze starymi drzewami, niż do małych ogrodów. Bardzo wytrzymała na mrozy i niewybredna, najchętniej rośnie w półcieniu i może się wysoko wspinać. Jak wiadomo wartość dekoracyjna hortensji zależy od ilości kwiatów płonych w kwiatostanach, te kwiaty są bowiem znacznie większe od pozostałych. Byłaby ta hortensja ideałem pnącza, gdyby miała kwiatostany znanych powszechnie hortensji doniczkowych, w dodatku o kwiatach nie białych, ale niebieskich, różowych lub czerwonych. Niestety, ma ona niewiele kwiatów płonych i tylko białe. Kwitnąc, wygląda jednak całkiem interesująco, jest pewnego rodzaju ciekawostką pnąca hortensja! Dla rozmnożenia najłatwiej jest zrobić z niej odkłady (jeśli gałęzie są nisko). Zakorzenianie pędów, chociaż już z korzonkami, nie jest tak proste jak u bluszczu i wymaga raczej warunków szklarniowych.

Cześć, mam na imię Katarzyna i moim hobby jest łowienie ryb. Pokochałam to zajęcie odkąd tylko pokazał mi je mój wujek. Uwielbiam też jeździć na rowerze oraz wiele innych zajęć. Na tym blogu chciałabym wam wszystko opowiedzieć!