red and pink flowers on brown wooden door

Magazynowanie wody

Magazynowanie wielkich ilości wody, wynoszących dziesiątki miliardów metrów sześciennych jest coraz częstszym zjawiskiem we współczesnym świecie. Można przytoczyć wiele przykładów.
Zapora w Bracku (ZSRR) na rzece Angarze o wysokości 130 m utworzyła olbrzymie sztuczne jezioro (o długości 570 km i szerokości od 1,5 do 20 km), w którym gromadzi się 169 mld m3 wody. Obok zaopatrywania dużych obszarów w wodę, turbiny zbudowanej przy zaporze elektrowni dostarczają 22 mld kWh energii elektrycznej rocznie. Zapora wodna Hoover Dam (USA) o wysokości 222 m zagradzając drogę rzece Kolorado, utworzyła  zbiornik o pojemności 37,5 mld m3 wody, dzięki czemu zaopatruje w wodę 6 stanów i umożliwia produkcję 4 mld kWh energii elektrycznej rocznie.
W Afryce  dzięki zamknięciu 125 metrową zaporą Kariba biegu rzeki Zambezi powstało jedno z największych sztucznych jezior na świecie. Jezioro to (o powierzchni 5200 km2) gromadzi 160,3 mld m3 wody. Jego wody służą do nawadniania wielkich połaci ziemi uprawnej w Zambii i Rodezji. Nowa zapora wodna w Asuanie (zwana Wielką Tamą) o wysokości 111 m magazynuje 164 mld m3 wody, co pozwala na zwiększenie powierzchni nawadnianej o prawie milion hektarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *