Prawidłowe podlewanie ogrodu warzywnego — najważniejsze wskazówki

Wiedza o tym, jak często podlewać warzywa, jest kluczem do produkcji świeżych i pożywnych warzyw, które wzbogacą każdy posiłek. Ogórki, papryki, pomidory i inne ogrodnicze przysmaki potrzebują odpowiedniej ilości wody, aby dojrzeć smakowite smakołyki. Zbyt często ogrodnicy zajmują się podlewaniem warzyw bez planu. Oto kilka najważniejszych wskazówek, które sprawią, że Twój ogród będzie wyglądał świetnie przez cały sezon.

 

Znaczenie wody dla warzyw

Pierwszym krokiem do prawidłowego nawadniania ogrodów warzywnych jest zrozumienie znaczenia wody dla twoich roślin. Przeciętne warzywo składa się w ponad 80 procentach z wody. Niektóre odmiany, takie jak brokuły, sałata i seler, zawierają ponad 90% wody. Oczywistym wnioskiem jest to, że brak wody jest głównym powodem, dla którego ogrody warzywne nie prosperują.

Pomoże, jeśli będziesz w stanie dokładnie zmierzyć, ile wody otrzymuje Twój ogród. Idealnym scenariuszem jest uzyskanie odrobiny pomocy od matki natury. Stałe opady zmniejszą ilość podlewania, którą musisz wykonać, ale musisz wiedzieć, ile wody pobiera ogród. Umieszczenie miernika deszczu w ogrodzie to dobry sposób na monitorowanie poziomów.

Pamiętaj też, że ogrody prowadzone jesienią i zimą również wymagają odpowiedniego podlewania. To, że rośniesz w chłodniejszych miesiącach, nie oznacza, że ​​brakuje Ci wody. Być może będziesz musiał rzadziej podlewać z powodu braku ciepła, ale nadal musisz mieć oko na glebę.

 

Użyj węży do głębokiego nawadniania

Warzywa i kwiaty mają różną strukturę i różne wymagania dotyczące podlewania. W przypadku warzyw część rośliny, którą można zobaczyć, jest znacznie mniej ważna niż to, co dzieje się pod ziemią. Najważniejszy jest system korzeniowy Twoich roślin warzywnych.

Gdy woda jest stale dostarczana do korzeni roślin warzywnych, korzenie są zachęcane do wzrostu i rozprzestrzeniania się. Głębszy, bardziej rozległy system korzeniowy oznacza lepsze odprowadzanie wody do najwyższych części warzyw. Ta dostawa wody daje duże, pełne warzywa.

Problem z użyciem zraszacza do podlewania ogrodu warzywnego polega na tym, że liście i liście rośliny pobierają najwięcej wody. Wąż nasączający znacznie lepiej utrzyma wilgoć w glebie i pozwoli wodzie przesączyć się pod nią. Podobnie jak zraszacz, możesz umieścić wąż do namaczania i pozwolić mu wykonać pracę za Ciebie. Te węże można również umieścić skuteczniej niż zraszacze.

 

Najlepsza pora dnia na podlewanie ogrodu warzywnego

Innym problemem związanym z używaniem zraszaczy do podlewania o różnych porach dnia jest to, że nadmiar wilgoci na liściach może powodować problemy zdrowotne dla roślin. Problemy te mogą obejmować choroby i grzyby, które drastycznie wpłyną na produkcję Twojego ogrodu.

Najlepszą praktyką przy podlewaniu ogrodu warzywnego jest rozpoczęcie pracy wcześnie rano. Podlewanie we wczesnych godzinach porannych oznacza, że ​​tracisz mniej wody, ponieważ powietrze się nagrzewa i następuje parowanie.

Kiedy podlewasz warzywa w godzinach porannych, każda woda, która gromadzi się na liściach, będzie miała możliwość wyschnięcia. Oznacza to, że będziesz mieć zdrowsze rośliny, które wymagają mniej konserwacji.