Rośliny na balkon dla osób alergicznych: jakie wybrać?

Rośliny na balkon dla osób alergicznych: jakie wybrać?

Latem większość osób chciałaby spędzać więcej czasu na balkonie, jednak dla tych z alergią pyłkową może to być wyzwaniem. Z pomocą przychodzą rośliny, które nie tylko ozdobią nasz balkon, ale także nie będą nasilać objawów alergii. W tym artykule podpowiemy, jakie rośliny warto wybrać.

  1. Rośliny o niewielkich kwiatostanach

Przede wszystkim warto wybierać rośliny, które posiadają niewielkie kwiatostany lub są całkowicie pozbawione kwiatów. To właśnie kwiaty są najczęstszym źródłem alergenów. Dobrym wyborem będą np. paprocie, których piękne liście będą ozdobą balkonu bez ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.

  1. Rośliny o dużej ilości liści

Rośliny, które posiadają dużą ilość liści, są zazwyczaj mniej alergenne niż te o wybujałych kwiatostanach. Warto więc postawić na gatunki takie jak dracena, kalanchoe czy palma. Ich bujna zieleń nie tylko poprawi estetykę balkonu, ale także będzie oczyszczacze powietrza.

  1. Rośliny o silnym zapachu

Paradoksalnie, niektóre rośliny o silnym zapachu są mniej alergenne dla osób uczulonych na pyłki. To dlatego, że takie rośliny zwykle nie posiadają pyłków unoszących się w powietrzu. Jeśli masz alergię, ale nie chcesz rezygnować z kwiatów na balkonie, rozważ posadzenie np. lawendy, jaśminu czy bazylii. Ich intensywny aromat będzie przyjemną ozdobą, a jednocześnie nie będą nasilać objawów alergii.

  1. Rośliny lecznicze na balkonie

Przy okazji aranżacji balkonu warto pomyśleć nie tylko o estetyce, ale także o zdrowiu. Rośliny lecznicze nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają działanie łagodzące objawy alergii. Do najpopularniejszych należą prawoślaz, pokrzywa, mięta czy tymianek. Można je umieścić w doniczkach lub nawet w małych skrzynkach na zioła.

  1. Rośliny dwupienne

Rośliny dwupienne posiadają osobne rośliny żeńskie i męskie, co sprawia, że nie wytwarzają pyłków, które są źródłem alergenów. Przykładem takiej rośliny jest np. rdest ptasi. Jeśli cierpisz na alergię pyłkową, warto rozważyć posadzenie roślin dwupiennych na balkonie.

  1. Rośliny o gładkich liściach

Nie tylko pyłki są alergenami. Dla niektórych osób problemem mogą być też włoski, łuski czy odchody owadów, które gromadzą się na liściach roślin. Dlatego warto wybierać gatunki o gładkich liściach, takie jak np. bluszcz, filodendron czy paprocie. Ich liście łatwo utrzymać w czystości, co minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii.

  1. Rośliny niezwykle odporne

Każda roślina wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jednak dla osób z alergią ważne jest, aby nie była to praca uciążliwa. Dobrym wyborem będą gatunki niezwykle odporne na różne warunki atmosferyczne. Tu możemy wskazać np. rozmaryn, krwawnik czy powojnik. Nie tylko będą one piękną ozdobą balkonu, ale także nie sprawią problemów osobom z alergią.

Podsumowanie

Odpowiedni dobór roślin na balkonie może sprawić, że osoba z alergią pyłkową będzie mogła cieszyć się letnimi wieczorami na świeżym powietrzu bez nieprzyjemnych objawów. Warto postawić na rośliny o niewielkich kwiatostanach, dużej ilości liści, silnym zapachu, wartościach leczniczych, dwupiennych, o gładkich liściach oraz niezwykle odporne na różne warunki atmosferyczne. Dzięki temu nasz balkon będzie nie tylko przytulnym miejscem do relaksu, ale także oazą spokoju dla osób z alergią.